Vic Metro and Vic Country U16 Championships squads

The NAB AFL U16 Championships begin for Vic Metro and Vic Country this weekend with the teams facing off at Simonds Stadium from 11.30am on Sunday.

The clash will be a curtain-raiser for the Geelong Falcons vs Oakleigh Chargers TAC Cup match.

Vic Country are the reigning Division 1 champions of the U16 Championships, having defeated WA by 99 points, Vic Metro by 19 points and SA by 10 points at the 2015 carnival. Current U18 Vic Metro squad member Jack Higgins (Oakleigh Chargers) was awarded the Kevin Sheehan Medal as the best player of Division 1.

See the Round 1 teams

VIC METRO 

Backs

4 Joel Burleigh

27 Sam Stynes

21 Joel Crocker

H Backs

10 Sam Graham

30 Ben King

8 Tye Browning

Centres

11 Bailey Smith

20 Jack Bytel

9 Wil Golds

H Fwds

19 Curtis Taylor

29 Max King

23 Buku Khamis

Fwds

1 Zac Butters

26 Kye Agosta

22 Owen King

Followers

28 Thomas Hallebone

15 Jack Ross

16 Anthony Seaton

Inter

7 Rhylee West

17 Xavier O’Halloran

24 Hamish Murphy

 

12 Braedyn Gillard

3 Shane Skidmore

2 Riley Clausen

 

14 Kye Quirk

 

 

 VIC COUNTRY 

Backs

15 Scott Carlin

27 Kyle Reid

23 Blayke St John

H Backs

12 Jacob Atley

19 Jordon Butts

11 Jye Caldwell

Centres

1 Sam Walsh

8 Thomas Berry

9 Oscar Brownless

H Fwds

4 Irving Mosquito

26 Bailey Williams

10 Zane Barzen

Fwds

16 Mitchell Riordan

30 Hudson Garoni

5 Jed Hill

Followers

28 Riley Bowman

3 Xavier Duursma

20 Sam Fletcher

Inter

14 Kyle Dunkley

21 Josh Chatfield

6 Jai Nanscawen

 

7 Jai Taylor

18 Ajak Dang

13 Luke Bull

 

22 Nic Lowden

 

 

 

See the fixture for Rounds 2 and 3 below.

Round 2 - Monday July 4 at Metricon Stadium, Gold Coast

Vic Metro vs SA

Vic Country vs WA

Round 3 - Friday July 8 at Southport, Gold Coast

Vic Country vs SA

Vic Metro vs WA

 

See the full Vic Metro and Vic Country squads below.

VIC METRO

Coach: Anthony Allen

1

Zach Butters

08-Sep-00

174

61

Western Jets/Bacchus Marsh SC/Darley Jnrs

2

Riley Clausen

09-Feb-00

174

63

Eastern Ranges/Lilydale HS/Lilydale

3

Shane Skidmore

19-Jan-00

175

62

Calder Cannons/ Assumption/Kilmore

4

Joel Burleigh

28-Mar-00

176

69

Eastern Ranges/ Ringwood SC/Mooroolbark

5

Xavier Fry

08-Aug-00

178

62

Eastern Ranges/ Yarra Valley GS/Vermont Jnrs

6

James Rowbottom

19-Sep-00

179

65

Oakleigh Chargers/ St Kevin’s/Camberwell

7

Rhylee West

12-Jul-00

179

75

Calder Cannons/ St Kevin’s/Strathmore

8

Tye Browning

28-Jan-00

180

71

Calder Cannons/Mt Ridley SC/Craigieburn

9

Will Golds

06-May-00

180

64

Oakleigh Chargers/Xavier/Kew Rovers

10

Sam Graham

24-Jun-00

182

67

Calder Cannons/Salesian College/Gisborne Rookies

11

Bailey Smith

07-Dec-00

182

71

Sandringham Dragons/ Xavier/East Malvern

12

Braedyn Gillard

14-Nov-00

183

70

Northern Knights/Parade College/Montmorency

13

Josh Klaramenos

19-Mar-00

183

70

Western Jets/Lakeview SSC/Hillside

14

Kye Quirk

30-May-00

183

69

Eastern Ranges/Rowville SA/Rowville

15

Jack Ross

03-Sep-00

183

79

Oakleigh Chargers/ Caulfield GS/Waverley Park

16

Anthony Seaton

27-Mar-00

183

78

Sandringham Dragons/St Kevin’s/Ormond

17

Xavier O'Halloran

11-Jul-00

184

75

Western Jets/St Bernard’s/St Bernard’s OC

18

Lachlan Sholl

07-Mar-00

184

66

Calder Cannons/ St Bernard’s/St Bernard’s OC

19

Curtis Taylor

06-Apr-00

184

70

Calder Cannons/PEGS/Keilor

20

Jack Bytel

14-Mar-00

186

78

Calder Cannons/ Maribyrnong SA/Aberfeldie

21

Joel Crocker

14-Apr-00

186

69

Sandringham Dragons/Brighton GS/St Kilda City

22

Owen King

15-Jun-00

186

80

Western Jets/ Maribyrnong SA/Yarraville-Seddon

23

Buku Khamis

24-Mar-00

187

77

Western Jets/ Maribyrnong SA/St Alban’s

24

Hamish Murphy

17-Oct-00

187

76

Western Jets/ Williamstown HS/Werribee Districts

25

Stefan Radovanovic

07-Sep-00

188

77

Western Jets/Maribyrnong SA/ Keilor

26

Kye Agosta

11-Jan-00

189

90

Northern Knights/ Diamond Valley College/Laurimar

27

Sam Stynes

11-Jul-00

189

76

Sandringham Dragons/Xavier/St Kilda City

28

Thomas Hallebone

19-Jul-00

198

79

Northern Knights/ Parade College/Preston Bullants

29

Max King

07-Jul-00

197

80

Sandringham Dragons/Haileybury/East Sandringham

30

Ben King

07-Jul-00

198

75

Sandringham Dragons/ Haileybury/East Sandringham

31

William Kennedy

18-Jun-00

194

80

Sandringham Dragons/Caulfield GS/St Kilda City

32

Nathan White

14-Mar-00

199

99

Oakleigh Chargers/ Xavier/Kew Rovers

VIC COUNTRY

Coach: Matt Battistello

1

Samuel Walsh

02-Jul-00

179

64

Geelong Falcons / St Joseph’s

2

Finlay Bayne

06-Sep-00

176

65

Dandenong Stingrays / Mt Eliza

3

Xavier Duursma

07-Jul-00

183

67

Gippsland Power / Foster

4

Irving Mosquito

24-Aug-00

172

62

Gippsland Power / Stratford

5

Jed Hill

06-Jul-00

176

65

North Ballarat Rebels / Ballarat

6

Jai Nanscawen

31-Mar-00

184

68

Dandenong Stingrays / Rosebud

7

Jai Taylor

03-Feb-00

184

67

Dandenong Stingrays / Balnarring

8

Thomas Berry

01-May-00

183

72

North Ballarat Rebels / Horsham Saints

9

Oscar Brownless

16-Feb-00

184

70

Geelong Falcons / Geelong Amateur

10

Zane Barzen

29-Oct-00

190

72

Murray Bushrangers / Shepparton United

11

Jye Caldwell

28-Sep-00

184

74

Bendigo Pioneers / Golden Square

12

Jacob Atley

04-Jul-00

190

72

Bendigo Pioneers / Rochester

13

Luke Bull

22-Mar-00

178

75

North Ballarat Rebels / South Gambier

14

Kyle Dunkley

20-Jun-00

183

72

Gippsland Power / Sale

15

Scott Carlin

17-Jan-00

183

74

North Ballarat Rebels / Terang Mortlake

16

Mitchell Riordan

25-Jan-00

186

75

Dandenong Stingrays / Beaconsfield

17

Jake Bradshaw

19-Aug-00

185

78

Murray Bushrangers / Wodonga Raiders

18

Ajak Dang

02-Feb-00

191

78

Murray Bushrangers / Shepparton Bears

19

Jordan Butts

31-Dec-99

194

75

Murray Bushrangers / Shepparton Bears

20

Sam Fletcher

27-Jan-00

186

77

Dandenong Stingrays / Balnarring

21

Josh Chatfield

02-Aug-00

184

82

North Ballarat Rebels / Koroit

22

Nicholas Lowden

10-Feb-00

186

81

Gippsland Power / Traralgon

23

Blayke St.John

31-Aug-00

192

81

Murray Bushrangers / Wodonga Raiders

24

Noah Wheeler

05-Aug-00

176

70

Bendigo Pioneers / Moama

25

Mark Marriot

14-Jan-00

199

83

Murray Bushrangers / Benalla Giants

26

Bailey Williams

17-Oct-00

195

85

Dandenong Stingrays / Crib Point

27

Kyle Reid

12-Aug-00

191

83

Gippsland Power / Leongatha

28

Riley Bowman

25-Feb-00

197

86

Dandenong Stingrays / Crib Point

29

Rylan Henkel

08-Feb-00

199

85

Gippsland Power / Moe

30

Hudson Garoni

25-Aug-00

193

88

Murray Bushrangers / Wodonga Raiders

 

* Photo: The victorious 2015 U16 Vic Country team




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.